Permanent Mission of the Bolivarian Republic of Venezuela to the United Nations

Directory

María Gabriela Chávez
Alternate Permanent Representative 

  • Coordinator for Third Commission issues 
  • Addresses Security Council matters

Henry Suárez
Alternate Permanent Representative 

  • Addresses Security Council matters

Wilmer Méndez
Minister-Counsellor 

  • Political Coordinator for the Security Council

Lisbeth Cuauro
Minister-Counsellor 

  • Coordinator for matters related to General Assembly Commissions
  • Political attention to regional bodies: ALBA, CELAC, UNASUR, GRULAC, PETROCARIBE, CARICOM and the African Union.

Zael Fernández
Minister-Counsellor 

  • Coordinator for the Fifth Commission
  • Security Council: Somalia and Eritrea, Central African Republic, Democratic Republic of the Congo.

Beatriz Salas 
Minister-Counsellor 

  • Addresses Fifth Commission matters

Ana Carolina Rodríguez
Minister-Counsellor 

  • Coordinator for the Third Commission

Douglas Arcia 
Minister-Counsellor 

  • Security Council: Palestine, Iran, Iraq, Sudan and South Sudan.
  • Addresses matters related to the Sanctions Committee.
  • Political Attention to regional bodies ALBA, CELAC, UNASUR, GRULAC, PETROCARIBE, CARICOM and the African Union
  • In charge of the Movement of Non-Aligned Countries

Isaías Medina
Minister-Counsellor 

  • Coordinator for the Sixth Commission and subject of the Law of the Sea
  • Addresses matters related to the Sanctions Committee
  • Legal advisor for Security Council matters
  • New Member Admissions, International Criminal Court, Piracy, monitoring of International Criminal Courts

Cristiane Engelbretch
Counsellor

  • Coordinator for the Second Commission
  • Security Council: European matters (Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Ukraine, Cyprus, Armenia-Azerbaijan and Georgia)

Alessandro Pinto
Counsellor

  • Addresses Second Commission matters, particularly those related to energy and environmental issues

Alfredo Toro
First Secretary

  • Alternate Political Coordinator for the Security Council
  • Addresses First Commission matters, Peacekeeping Operations and Sanctions Committee related matters
  • Security Council: Somalia and Eritrea
  • Co-coordinator for regional initiatives: ALBA, CELAC, UNASUR, GRULAC, PETROCARIBE, CARICOM, the African Union
  • Co-Head of the Non-Aligned Movement

Robert Poveda
First Secretary

  • Addresses Third Commission matters
  • Security Council: Ivory Coast, Guinea-Bissau, Liberia and Mali. Monitoring of Ebola situation

Marisela González
First Secretary

  • Addresses Third Commission matters
  • Security Council: Women, Peace and Security and the Working Group on Children and Armed Conflict

Yaruma Rodríguez
First Secretary

  • Security Council: Syria, Taliban Committee and Al-Qaeda, Palestine and Afghanistan.

Roberto Bayley
First Secretary

  • Addresses Second Commission matters 
  • Security Council: Iraq and Lebanon.

Fátima Fernándes
First Secretary

  • Attends Third Commission matters
  • Security Council: Western Africa
  • Co-Head of Non-Aligned Countries.
  • Political Attention to regional organisations: ALBA, CELAC, UNASUR, GRULAC, PETROCARIBE, CARICOM, the African Union

Gregorio Viloria 
First Secretary

  • Addresses First Commission matters, particularly those related to Cyber warfare and Venezuelan Presidency of the Security Council
  • Coordinator of information technology issues, logical security, video conferencing,  telephony, audio conferences and audiovisual events

Milagros Cardozo 
Second Secretary 

  • Administrator

Martha Finol 
Second Secretary 

  • Press officer in charge of managing information arising from the Mission’s diplomatic activities both in the Security Council and in the General Assembly by means of writing press releases, social network management, coverage for journalists and press conferences.

Yumaira Rodríguez
Second Secretary

  • Coordinator for the Fourth Commission and Officer in charge of  candidates
  • Security Council: Yemen, Informal Working Group of the Security Council on Council documentation and other procedural questions (working methods)

Lorena Maitchoukow 
Second Secretary

  • Assistant in the Office of the Permanent Representative for the reception of information, documentation, invitations and correspondence regarding the Security Council and the General Assembly.

César Chavarri
Second Secretary 

  • Addresses Fifth Commission matters  
  • Security Council: Democratic Republic of the Congo, Haiti and Western Sahara

Sau Ming Chan
Second Secretary 

  • Security Council: Libya, Iran, North Korea, Regional Centre for Central Asia for conflict prevention.

Joaquín Pérez
Second Secretary

  • Officer in charge of candidates
  • Security Council: Terrorism-related matters.

Ingrid Sánchez 
1st Attaché 

  • Assists in the Office with coordination, preparation and agenda management of all matters the Ambassador deems it necessary to attend to.

Corinma Henríquez
2nd Attaché 

  • Coordinator of Logistics for all events with a political and diplomatic impact carried out by the Mission.

Claire Andrade
Translator

  • Assistant in the Office of the Permanent Representative  

Astrid D’Amelio

  • Assistant to the Political Coordinator 

Magda Angulo
Local Staff

  • Administrative Assistant

Ileana Peñafiel
Local Staff  

  • Administrative Assistant

Ramón Azuaje
Local Staff  

  • Administrative Assistant

Aleydis Mayorga
Local Staff

  • Administrative Assistant

SHARE